Beylerbeyi Sarayı

İstanbul’da turlar ararken, gezilebilecek yerler açısından pek çok sayıda tur bulabilirsiniz. Bunlardan biri de Beylerbeyi Sarayı’dır.  Beylerbeyi Sarayı, birçok İstanbul tur paketine dahildir.

Beylerbeyi Sarayı, Sarkis Balyan tarafından tasarlanan İstanbul’da bir saray. Dolmabahçe ve Küçüksu Köşkü’nden daha basit olan bu saray, Sultan Abdülaziz tarafından misafirhane olarak yapılmıştır. İstanbul’da görülecek yerler listemizin önemli yapılarından biri olan Beylerbeyi Sarayı, 1860-1865 yılları arasında inşa edildi ve Fransa Kraliçesi Eugenie ve Windsor Dükü gibi ünlüler sarayda kaldı.

Sarayda, Haremlik (evin ve aile odalarının özel kısmı) şeklindeki iki ayrı hamam selamlığı (ortak kullanım alanı veya resepsiyon salonları) dikkat çekicidir. Resepsiyondaki çeşmeli havuz farklı bir atmosfer yaratmaktadır. Döşeme kısmında paspaslar Mısır’dan getiriliyor, Bohemya süslemelerinin iç avizeleri ve avizeler görülmeye değer.

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden birinde bulunan Beylerbeyi Sarayı, barok işaretler taşıyor. Doğu Batı mimarisinin sentezlendiği bu binada 24 oda, iki banyo ve bir banyo bulunuyor. Altın işçiliğin en güzel örneklerinin görülebildiği sarayda yer alan Uluslararası Resepsiyon Salonu’nda çeşitli davetler düzenlenmektedir.

II.Mahmut döneminde saraya Saray Evi eklenmiştir. Atlara ayrılan bu bölüm oldukça büyük ve güzel. Sarayın içindeki diğer pavyonlar Mermer ve Sarı Köşk’tür.

Siz de bu güzel sarayı görmek istiyorsanız istanbul daily city tours firmasının düzenlemiş olduğu “istanbul day tours” tura randevu alarak gerçekleştirebilirsiniz.