Buket Uzuner Kimdir?

BUKET UZUNER 3 Ekim 1955 Pazartesi günü Ankara’da dünyaya geldi.
Romancı-hikayeci -ve gezi yazarı olarak tanınan yazar
Hacettepe Üniversitesi ve Norveç Bergen Üniversitesi ABD Michigan Üniversitesi’nde moleküler biyoloji ve çevre bilim eğitimi aldı. Finlandiya’ da Tampere Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği alanında araştırmacı olarak çalıştı ve ders anlattı.
Kuzey Sahra Afrikası, Kuzey Amerika, Kanada ve Avrupa’da uzun tren seyahatleri yapan ve yaşayan yazar gezgin, araştırmacı ve öğrenci olarak hayatını yurt dışında sürdürebilmek için kazandığı üniversite burslarına ek olarak yaşadığı ülkelerde çocuk bakıcılığı, garsonluk, çevirmenlik, barmenlik ve aşçılık yaptı. Tam zamanlı yazar olabilmek için akademik yaşamına son verince, sinema, turizm, reklam ve yabancı dil sektörlerinde çalışarak hayatta kaldı.
Buket Uzuner, Türkiye Cumhuriyeti’nin 75. Kuruluş yılında Türkiye üniversiteleri, basını, meslek kuruluşları ve 81 ilin valiliklerinden oluşturulan jürinin oylarıyla “Cumhuriyetin 75 Başarılı Kadını” ndan biri olarak seçilmişti.
Romanları sekiz dile çevrilen Yazar 1996 yılında ABD’ de LOWA Üniversitesi’nin IWP  onur üyesi olmuş Ve 2004 yılında da Orta Doğu Teknik Üniversitesi senatosu tarafında takdir belgesiyle onurlandırılmıştır.