Bursa’nın Yöresel Yemekleri Nelerdir?

Osmanlı’ya başkentlik yapmış kadim şehir Bursa; Türkiye’nin en ünlü tatlarını ortaya çıkarmıştır. Türk Osmanlı kültürü ile beraber, göçlerle gelen zenginliğin de geleneksel Bursa sofrasını alabildiğine bir lezzet şölenine dönüştürmüştür.

Bu kültürün oluşturduğu Bursa’da mutfak kültürü, günümüz Türk mutfağına armağan ettiği birçok yemek ve tatlı ile tanınmaktadır. İskender Kebap, İnegöl Köfte, Kemalpaşa Tatlısı, Pideli Kebap, Cevizli Lokum, Tahinli Pide, Cendere Baklavası olarak bilinen cennet künkü, höşmerim ve kestane şekeri Bursa’da anılan tatların başında yer almaktadır.

Türkiye’nin dört bir yanına yayılmasının yanı sıra uzun yolculuklara çıkıp Avrupa’ya, Avusturalya’ya, Rusya’ya kadar giden döner kebap ve kestane şekerinin asıl memleketi Bursa’dır. Bursa’nın verimli topraklarında yetişen; çilek, şeftali, kestane ve zeytin de Bursa’daki özdeşleşmiş ürünler arasındadır.

Bursa’da iklim ve coğrafyanın tarıma elverişli olması sebebiyle her türlü sebze ve meyve çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlilik Bursa’nın mutfak kültürünün zenginleşmesini sağlamıştır. Bursa, ünü her yere yayılmış yemeklere sahiptir. İskender Kebap, İnegöl Köfte, Kemalpaşa Tatlısı, Mihaliç Peyniri,Cantık ve Kestane Şekeri’dir.

Çorbalardan ise; tarhana çorbası, sütlü oğmaç çorbası, yeşil mercimekli oğmaç çorbası, düğün çorbası, balık çorbası, ekşili baş çorbası gibi bir çok çeşide sahiptir. Yabani otlardan; kaygana, yaban pırasası, melki, balıkotu gibi çeşitleri vardır. Sebze yemeği olarak; kurutulmuş yeşil fasulye yemeği, kestaneli etli lahana dolması, keşkek, yumurta dolması, patates köftesi, zeytinyağlı yaprak sarması lezzetlerinden bir kaçıdır. Tatlıları; cennet köşkü, dilber dudağı, cevizli baklava, peynir tatlısı, incir olması ve zerdedir.

Rumeli göçmenlerinin de yoğun olarak yaşadığı Bursa’da, Rumeli mutfağının etkisi de çok fazladır. Göçmenlerin geldiği yörelere göre farklılık gösteren bu lezzetlerle Bursa sofrası daha da zenginleşmiştir. Örneğin; Bulgaristan göçmenleri daha çok köfte, mercimek, mercimek, momelega (mısır unundan yapılan, yöre halkı tarafından kaçamak olarak bilinen tatlı ) yapmaktadır. Arnavut ve Boşnaklar ise daha çok börekleri ve hamur işi yemekleri ile ünlüdür. Filiye, mişoriz gibi özel yemekleri de bulunmaktadır.

Bursa Mutfağından Seçilmiş Lezzetlerinden
Bursa Güveç; kuzu eti, domates, biber, mantar, özel baharatlar ve soslarla hazırlanan yemek güvece konur ve fırında pişirilir.

Sultan Tabağı; piliç eti, domates, biber, mantar, tuz, karabiber, ve kekik karıştırılarak fırınlanır. Yemeğin soğumaması için bakır fondüde servis edilir.

Uludağ Tatlısı; küçük tart hamuru üzeri kestane püresi ile doldurulur. Kestane püresinin üzeri çikolata ve kaymakla kaplanır. Dondurma ile servis edilir.

Uludağ Ezmesi; süzme yoğurt salatalık kabuğu, taze nane, sarımsak ve zeytinyağının karıştırılması ile elde edilen bir mezedir.

Bursa gezi zamanlarım da yemek matik yemek çeki kullanarak tüm bu lezzetlerin keşfine çıktığımda henüz 20 li yaşlarımın başındaydım her yerde bir anı bir hatır sizde Yolunuz Bursa’ya düştüğünde mutlaka birbirinden şahane  lezzetlerin tadına varabilirsiniz.