Doğal Yöntemlerle Vitiligo Hastalığı Tedavisi

Vitiligo tedavisi uygularken doğal yöntemlerde hastalığın sürecini yavaşlatarak ciltte olumlu etkiler yaratır. Fakat, etkisi insandan insana değişiklik gösterir ve sonuç almadan önce dikkatli kullanılmayı gerektirir.

Papaya

Bu meyvenin içerisinde cilt rengi üretimini destekleyen bileşenler mevcuttur. En iyi sonuçlar için sık sık uygulanmalıdır. Aynı zamanda pahalı da olmayan bir çözümdür.

Papaya Kürü

Bir dilim papayayı bıçak ile kesin ve ezin. Sonra doğrudan sorunlu bölgelere uygulayın. Kuruyana kadar bırakın. En iyi sonucu almak için iki kez uygulayın. Ayrıca papaya suyuda iyi gelmektedir.

Kırmızı kil
Kilde bakır bulunduğu için ciltteki pigmentasyonun restore edilmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kan dolaşımını arttırır ve cildin genel sağlığına olumlu etki etmektedir.

Kırmızı kil kürü

İki yemek kaşığı kırmızı kili biraz zencefil özüyle karıştırırak macun kıvamına gelmesini sağlayın. Macunu sorunlu bölgelere uygulayıp,  15 dakika kadar  bekletin.

Zerdeçal
Cilt için çok yararlı olan bu baharat, pigmentasyonun doğal olarak restore edilmesini sağlamaktadır.

Zerçedal kürü

Malzemeler

Yarım kilo kadar zerdeçal
Yarım kilo kadar zencefil kökü
5 limonun suyu
Tüm malzemeleri bir kavanozda karıştırıp, buzdolabında saklayın. Yemekten önce iki yemek kaşığı tüketin. Ayrıca zerdeçalı çay gibi hazırlayıp, soğuduktan sonra doğrudan cilde uygulayabilirsiniz.

Su Mercimeği
Su mercimeği genelde göllerde ve göletlerde büyüyen küçük su bitkisidir.  Vitiligonun etkilerine karşı çok iyi bir tedavi sağlamaktadır. Fakat bulması oldukça zor olan bir bitkidir.

Su Mercimeği kürü

Bitkiyi rendeleyip, bir çay kaşığı balla macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Günde iki kez öğünlerden sonra bir yemek kaşığı tüketin.

Zencefil
Zencefil kökü şifalı bir bitkidir. Kan akışını arttırdığı için vitiligo tedavisi için de kullanılmaktadır.

Malzemeler

1 taze zencefil
1 çay kaşığı hardal yağı
Bir tutam zerdeçal

Zencefil Kürü

Zencefili rendeleyin, zerdeçal ve hardal yağıyla karıştırıp macun kıvamına getirin. Hazırladığınız macunu sorunlu bölgelere uygulayıp, 20 dakika ciltte bekletin.