Engel, Yaşamaya Engel Değil

Ülkemizde son yıllarda ki araştırmalara göre engellilere yönelik ulaşılabilirlik ve erişilebilirlik alanında yapılan çalışmalara bir göz attığımızda, olumlu yönde gelişmeler olduğunu sevinerek görüyoruz. Ancak yine de bu çalışmaların toplumun tamamına ulaştığını söyleyebilmek zor. Türkiye’de 8,5 milyon kişi engelli.

Engelli olmayan insanlara da çok büyük görevler düşüyor ama bunu farkına varamayan ve hiç bir zaman kendi başına gelebileceğini düşünemeyen insanlar var. Bir engelli arkadaşımızla karşılaştığımızda onları anlamaya çaba göstermeye çalışmak yerine, acıyarak,küçümseyerek yada korkarak değil tanımak amacıyla onlara yaklaşmamız gerektiğini unutmamalıyız. Belki onlar konuşmakta çekingen olabilirler. Bizim ilk adımı atarak onlarla iletişime geçmeyi kolaylaştırmamız lazım.

Geçenlerde bir haber sayfasında okumuş olduğum İnegöl Zihinsel Engelli Derneğinin başkan yardımcısı Berrin Demiral’ın söylediği şu cümle çok hoşuma gitti “Hepimiz Birer Engelli Adayıyız” ne kadar da güzel söyledi Berrin Demiral. Biz insanlar yarın başımıza ne geleceğini düşünemez hale gelmişiz meğersem haberimiz yok. Şunu unutmayalım, onlar da bizim gibi bir insan. Sadece bazı organlarını tam kullanamıyor o kadar.