Hangi Yemekte Hangi Tencereyi Seçmeliyiz?

Yemeklerin lezzetli ve sağlıklı bir şekilde pişmesi için tencere seçimi oldukça önemlidir. Yemek pişirirken genellikle teflon, seramik, çelik ve bakır tencereler kullanılır. Ancak bu tencerelerde her yemek pişmez. Bu sebeple yemekleri pişirirken tencere seçimine dikkat etmek gerekir.

İşte tencere seçimine göre yemek pişirme yöntemleri…

Bakır tencereler veya tavalar

Bakır tencere kullanırken kalaylanmış olmasına ve çizilmemiş olmasına dikkat etmek gerekir. Bakır tencereniz çizilmişse ve kalay bakımı aksatılmışsa bakımını yaptırmadan yemek pişirmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü bakımı yapılmamış olan bakır tencerelerde civa maddesi ortaya çıkar. Bu durum yavaş yavaş zehirlenmenize ve vücudunuzda kansorejen maddelerin var olmasına neden olabilir.

Bakır tencereleri sadece sunum ve pişirmede kullanmalısınız. Saklama kabı olarak kullanmak veya içerisinde uzun bir süre yemek bekletmek sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bu tür tencerelerde sahanda yumurta veya zeytinyağlı yiyecekler pişirilmelidir.

Çelik tencereler veya tavalar

Çelik tencerelerde her türlü yemeği pişirebilirsiniz. Ayrıca plastik kaplar kullanmak yerine çelik tencereleri saklama kabı olarak kullanabilirsiniz. Çelik tencerede pilav pişirmek, pilavın altına yapışmasına sebep olacağı için pek tevsiye etmiyoruz.

Seramik tencere ve tavalar

Seramik tencere kullanımına en az teflon tenceredeki kadar dikkat etmek gerekir. Bu tür tencerelerin içerisi yağlı bir dokuya sahiptir. Bu nedenle az yağ gerektiren veya yapışması muhtemel olan yiyecekler bu tür tencerelerde pişirilebilir.

Örneğin pilav, makarna gibi yiyecekleri bu tencerelerde pişirmek, yemeğinizin hem sağlıklı pişmesini hem de lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Toprak tencereler

Toprak tencerelerde pişen yemeklerin tadı hiçbir yemeğin tadına benzemez. Ancak bu tencereleri kullanırken de oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.. Hafif çatlamış bile olsa bu tencereler yemek yaparken kesinlikle kullanılmamalıdır. Toprak tencereleri yıkarken de iyice yıkamalı, ıslak bir şekilde asla bırakılmamalıdır.

İç kısmı özellikle muhakkak kurulanmalıdır. Bu tür tencerelerde kuru fasulye, nohut ve sulu etli yemekler pişirmek oldukça lezzetli olacaktır.

Teflon tencere ve tavalar

Teflon tencere ve tavalar kullanırken çok dikkatli kullanmanızı gerektiren mutfak gereçleri arasındadır. Teflonlarda metal çatal bıçak kesinlikle kullanılmamalıdır. Yağsız pişirmeniz gereken yiyeceklerde örneğin et ve balık türlerini teflon tencerelerde pişirebilirsiniz. Pilav da teflonda yapışmadığı için genelde kullanılan tencerelerdir. Çizilmemesi açısından kullanırken çok dikkat edebiliyorsanız, rahatlıkla kullanabileceğiniz tenceredir. Çizilen teflon tencere ve tavaları kullanmamanızı öneriyoruz.