İnşaat Hakkında Her Şey

İnşaat nedir? Arapça İnşaa Kelimesin den gelmektedir. Türkçe karşılığı yapıdır. Yapımı Süren bina mimari yapı anlamını taşır.

Son yıllarda her Semtte de karşınıza çıkabilecek bu yapılar bir yandan avantaj sağlayıp bir yandan da yeşil alanı tamamen yok etmektedir. Bu hızlı yapılanmalar kentsel dönüşümler oksijen oranını gittikçe azaltmaktadır. Ancak günümüz İstanbul nüfusu gittikçe arttığından ve yaşam alanları kişilerin ihtiyaçlarına göre tasarlandığından bu yapılanmaya karşı çıkan kitle oldukça az.

Eski dönemlerde müstakil evler bahçelerde tavuklar kafesler kaldırım kenarlarında su yolları bol ağaç ağaçlarda böcekler elmaları kemiren kurtçuklar bol oksijen derken şimdilerde nerede o eski mahalleler diyen insanlar gün geçtikçe yok oluyor. Yeni neslin ihtiyaçlarının önüne geçmek pek mümkün değil. Yüksek katlı binalar asansörler arabalar için özel park yıkama alanları, elit park ve bahçeler basketbol ,tenis sahaları olmazsa olmaz devasa havuzlar, akıllı ev sistemleri ve daha bir sürü ayrıntı talep ediliyor. Hal böyle olunca insanlara yapacak pek bir şey kalmıyor gibi düşünsenize akıllı eviniz var siz gitmeden klimayı açıp ısıtabiliyor perdelerini indiriyor veya ocakta bir şey unuttuysanız tek komutla gazı kesebiliyorsunuz. En gelişmiş teknolojileri kullanan İnşaat firmaları için maksimum boyutlarda binalar dikmek çok kolay. İç mimarlar ve dış mimarlar ile birlikte çalışan bu firmalar müşteri isteklerine çok iyi derecede hizmet verebilmektedir.

Bu kanseri yapılaşma beyinleri absorbe etmenin de bir yolu aslında en iyisi en güzeli en kullanışlısı ve en pahalısı sizde olmalı algısı insanların diğer tüm düşüncelerden arındırıp ilk önce bu isteklerine sahip olmaya itiyor.

Ayrıntılara biraz göz atmakta fayda var örneğin İnşaat firmaları arsa planı kaç katlı olması gerektiği zeminin elverişliliği malzeme kullanımı, özellikle inşaatta kullanılan inşaat demiri, çelik hasır gibi iyi malzemesi olması gereken ürün olması vesayire derken iş yükü oldukça fazla ve sorumluluk istiyor. Bünyesinde çalıştırdığı personelin kesinlikle alanında uzman diplomalı ve referanslı kişiler olması işin ehli uzmanlar tarafından dizayn ediliyor olması hem insan sağlığı için hemde düzenli yapılaşma için oldukça önem arz etmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan doğal afetlerde binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan etkenlerden biride çarpık yapılaşma binaların temelinin sağlam olmaması kullanılan malzemenin alt kalite olması çimento yerine kum ve inşaat demirinden çalma, hatta yangın merdiveni olmayan binalar gibi haksızlıklar binlerce insanın canına mal olmuştur. Şimdilerde sıkı denetimler firmaların sertifikaları kullandıkları ürünler hepsi birer testte tabi tutuluyor. Güvenli yapılarda güvenle yaşam sürdürülüyor. Sadece o binalarda yaşayan insanların değil yapım aşamasındaki inşaat işçilerinin bile güvenliği çok önemli Yıllardır inşaattan düşen ölen işçi haberlerini hep dinleriz ne için? Bir insanın hayatı bu kadar basit olmamalı kanaatindeyiz elbette peki neden kayıplar veriyoruz çünkü basite indirgiyoruz önemsemiyoruz kask kullanmıyoruz halat kullanmıyoruz emniyet kemeri ile değil kocaman iskelelerde güvenlik olmadan işimizi idam ettiriyoruz.

Çok acı o insanlarında bir aileleri çocukları evde bekleyenleri olduklarını bile bile malzemeden kaçmak güvenliği azaltmak iskeleler arası vinç güvenliği gibi basitçe yöntemlerdense riske atmak ve kayıp haberleri almak can acıtıyordu. Şimdilerde durumlar farklı inşaatlar şantiyeler sürekli denetim anında her daim kasklar başlarında emniyet kemerleri her daim takılı. Yüksek katlarda aşağıya mermer parçaları demir yığını vs düşmesin diye binanın etrafı çepe çevre fileler ile kaplanıyor geçmiş yıllarsa inşaattan kafalara düşen mermerleri hatırlarsınız…

Facialar ile dolu kapsamlı bir konu aslında neyse ki hızlı yapılanma profesyonel uzmanlar gidişata dur diyerek önlemlerini alıyor denetimlerin sıklaşması ile de insan hayatının riske atılması bir nebze olsun azalım gösteriyor.

Mimari tasarım yapılar artık en üst katlarda bile sizlere bahçe imkanı sunabiliyor biliyormuydunuz? Son dönemlerde popüler olan towerlar özellikle İstanbul Ataşehir semtinde sıkça karşınıza çıkıyordur aslında rezidans yapılaşmasının ilk adımlarının atıldığı yerde denebilir buraya bu aralar finans merkezinin de orada faaliyete girmesi ile oldukça popüler dönemini yaşıyor Ataşehirliler. Bina tasarım ve dizaynları oldukça başarılı ve güvenli duruyor gece ışıklandırmaları oldukça estetik ulaşım kolaylığı açısından toplu taşıma duraklarının çevresinde en prestijli hastanelere yakın en lüks avm lerin yanında bulunan bu yapılır fazlasıyla talep görüyor. Yalnız benim anlamadığım reklamlarda sıkça duyup gördüğümüz sloganlar “Metro ya yakın Toplu taşıma ayağınızın altında Köprüye 5 dakika Havaalanı dibinizde” şimdi soruyorum size bu dairelerin trilyonluk olduğunu varsayarsak ki öyle evi alım gücüne sahip bir insanın toplu taşıma kullanacağı algısı nereden oluştu yada işe uçakla mı gidiyor bu insan yok mudur bir orta yolu yani demem o ki zaten her evde 3 kişiden 2 sinde özel araç mevcut Trafiğe çözüm bulunması çok daha pratik olabilirmiş… Bu evler hep ekstra maliyet stüdyo dairelere komplike mobilyalar birde tasarım olması şart malum ev 64. katta manzaraya karşı lüks bir yatak veya berjer olmazsa olmaz sizi de yansıtmalı popüler tarz illaki kullanılmalı derken harcadığınız paraların sesini duyar gibiyim.

İnşaattan ev alacaksınız tüm bu detaylara size çıkabilecek maliyetlere hazırlı olmanızda fayda var. Ya da Emlak tura web sitesinden şehirden uzak güzel bir tatil yeri olan Ayvalık satılık villa ilanlarına bakarak güvenilir daire alabilirsiniz.