Mekanlarda Perde Uyumu Nasıl Yakalanır?

Güzellik hayatımızın her alanında beklediğimiz bir görsel unsurdur. Bu dış görünüşümüzden evimizde kullandığımız tüm objelere yansımaktadır. Evimizi dekore ederken pek çok unsuru göz önünde bulundurmalıyız. Bunlar mobilya halı, perde, parke ve aksesuarlar olmak üzere hepsinin bir uyum içinde bulunması çok önemlidir.

Özellikle mobilyadan sonra perde odaya girdiğinde ilk göze çarpan unsurdur. Peki perde uyumu nasıl olmalıdır?

Koltuk takımlarınızla perde uyumunu nasıl yakalarsınız?  Koltuk takımı alırken konforu ve rahatlığı kadar görsel açıdan sizin tarzınızı ve zevkinizi yansıtan ürünler olmalıdır. Perde de bu ürünlerin başında gelmektedir. Özellikle evin mahremini kapatan dekorasyon eşyası olduğu için rahatlık ve konforu sonra gelmelidir. Sonuç olarak mekanı güneş ışığından koruduğu gibi geceleri evin tüm mahremiyetini kapatmaktadır. Bundan dolayı perde seçimi yaparken dikkat edilecek hususlar bulunmaktadır.

 Perde seçerken ne yapmak gereklidir?

Dikey desenli perdeler mekanı uzun gözükmesini sağlarken, enine bir kontrast baskısı tasvir eden perdeler, odayı görsel olarak genişletmektedir. Perdelerinizin zemine değmesini istemiyorsanız yer ile mesafesi  5-8 cm olmalı ve tam tersi – uzunlukları duvarın yüksekliğini 15-20 cm’nin üzerine çıkmalıdır.

Alçak tavanlı bir mekana sahipseniz narin kumaşlar ve açık renkli perde tercih etmelisiniz.  Böylelikle mekanda farklı bir hava yaratmış olursunuz. Çalışma odaları ve mutfağa uzun perdeler sığmıyorsa Fransız modeli perdeleri kullanabilirsiniz. Koyu renkli ve uzun perdeleri küçük odalarda kullanırsanız, odanın hacmi daralacağı için hoş bir görüntü olmayacaktır. Bu yüzden küçük mekanlarda açık renkli perdeler tercih edilmelidir.

Perde rengini nasıl belirleyebilirim?

Kullandığınız mobilyaları uzun süre değiştirmeyi düşünmüyorsanız, mobilya rengine yakın perde seçebilirsiniz. Bununla ilgili size bir kaç önerimiz olacak. Perde üzerine yapılan kombinasyonlar  en popüler olanlardır. Perdelerin rengi mobilyaların rengi ile aynı olacak şekilde seçilmesi ya da o tonlara yakın olması gerekmektedir.

Size şahane bir fikir olarak nötr ton perdelerin üzerine yapılmış ufak detaylarla muhteşem dekorasyonlar yaratabilirsiniz. Örneğin son zamanlarda en çok tercih edilen kanvas tablolar, bej koltuk takımları, doğal çiçekler ve renkli yastıklar kullanabilirsiniz. Bu tarz kombinasyonlarla hoş, mütevazi ve şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

Seçeceğiniz perde duvar kağıdı ve mobilyalarınızla uyumlu değilse mekanda ki görüntü pek hoş olmayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken mobilya, koltuk takımlarınızla aynı renk ya da koyu tonlarda perde seçebilirsiniz. Renk tonları tamamen sizin zevkinize kalmıştır.

Koltuk ve perde kombinasyonu nasıl olmalı?

Genellikle iç mekanlarda çok göze çarpmayan perdeler seçilir. Daha mütevazi, rahat ve sakin ortam oluşturmak için önerilerimizi dikkate almanızda yarar var. Özellikle tamamlayıcı aksesuarların önemli olduğunu söylemeliyiz. Mükemmel bir görüntü yaratmak için modern perdelerle ek ürünler  gerekli olmaktadır. Eğer salon veya oturma odanız için düşünüyorsanız, köşe fon ve orta kısmı sarkıtları da unutmamalısınız. Ayrıntıları sevmeyen kişiyseniz geleneksel perdeleri de kullanabilirsiniz.

Son zamanlarda her dekora rahatlıkla uyum sağlayan avangarde koltuk takımları ve ona uygun dekorasyon fikirleri için mobilyanız inegölden sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Alacağınız mobilya ya da tamamlayıcı dekor ürünü ne olursa olsun firmanın anlaşma yaptığı evden eve nakliyat firması ile  evinize hiç bir hasar görmeden teslim edilir.