Mermer Mucizesi!

Mermer Kalsiyum ve karbonat içeren kaya parçasıdır. Mermerin kıymetine kıymet katan geçmişten günümüzü dekorasyonun en önemli parçalarından biri olmasıdır. Mermer parlatıldığı zaman çok süslü görüntüler verir. Çimstone mutfak tezgahı, corian tezgah, star galaxy granit gibi görsel olarak güzel ve kullanışlı ürünleri bulunmaktadır.

İlim adamlarına göre mermer, jeolojik zamanda meydana gelmiştir. Mermer yer kabuğunda bazen kilometrelerce derinlere bulunabilir. Karalarda bol miktarda bulunur. Fransa, İtalya, Belçika, İspanya mermer yönünden zengindir. Uruguay renkli mermerleri ile ünlüdür. En kaliteli mermerler Hindistan, Afrika ve Amerika’nın Vermont bölgesinde çıkarılmaktadır.

Mermerler esas olarak iç dekorasyonda mimari de mobilya da heykelcilik te masa-sehpa yapımında tercih edilir.

Günümüzde mermer küvet, lavabo, mutfak tezgahlarında mermer mamulü bina aksesuarları gittikçe yaygınlaşmaktadır. Mermerin sert yapısı merdiven ve zemin döşemelerindeki zengin duruşu da kullanımını  arttırmaktadır.

Mermerin içinde ayrıca aliminyum, çelik, karbonlu maddeler, manganez bileşikleri de vardır. Mermer, içindeki yabancı maddelere göre değişik renkler oluşturur. Bundan dolayı mermerler cinslerine, renklerine ve üzerindeki şekillerine göre sınıflandırılır. İçinde ince damarı olanlara damarlı mermer, düz beyaz mermerlere heykel mermeri, sivri uçları kolayca kopan mermerlere yumuşak mermer denir.

Türkiye’de en değerli mermer ocakları Marmara Adasındadır. Tarihimiz de mermerciliğin yeri büyüktür, çok eskilerde hellen döneminde afyon’ 25 km uzaklıkta ki İscehisar da yoğunluk kazanmıştır. Mîlâdi tarihlerde kullanılan bu mermer ocakları hâlâ işletilmektedir. Eskiden ilkel metotlarla parçalanan taşlar bugün modern araçlarla elmas tellerle kesilmektedir. Böylece bloklar hâlinde çıkartılarak israf ve zarar önlenmektedir.

Antik çağlarda bulunan  mermerlerin; karayolu ile Efes antik kentine oradan da gemiler ile Roma’ya taşındığı Vatikan ve Roma’da birçok yapıda kullanıldığı ve bu mermerlerin İscehisar’dan gittiği belgelenmiştir. Yılların deneyimli mermer işleme ustaları mesleği babadan oğula nesilden nesile aktarmışlardır. Bu ustalar klasik beyaz mermeri göz kamaştırıcı bir sanat eserine dönüştürebiliyorlardı.

Kullanım alanlarının fazla olması sebebiyle mermer işçiliği fabrikasyon boyuta taşınmakla zaman kaybetmese de hala bireysel olarak işine gönülden bağlı ustalarımızla karşılaşmak mümkün. Detaylı olarak kullanım alanlarını inceleyecek olursak ; Hediyelik eşya ve el sanatlarında mutfak , banyo, lavobalar, iç dekorasyon camiiler mihrap, mimber, ,kürsü gibi bir çok kullanım alanında baş roldedir.

Kullanım olarak ta rahatlık ve hijyen sağlayan mermerler günlük hayatta sıkça karşımıza çıkacakmış gibi durmaya devam ediyor.