Yamaç Paraşütü Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yamaç paraşütü yaparken birçok şeye dikkat edip gözden kaçırmamamız gerekir.İhmalsizlikler bir çok ölüme sebep olabilir.Biliyorsunuz ki çok belirli bir yükseklikten kuş gibi süzülüp özgürlüğün tadına vardığımız bir aktivetedir yamaç paraşütü ve yanı sıra da tehlikelidir.Çılgınlık isteyen macera isteyen insanların seçimidir.

Dikkat edilmesi gerekenler

-Yamaç seçimi:Yamaç paraşütü yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin arasında yamaç seçimi önemlidir.Yamaç seçilirken düz bir alan olmasına dikkat edilmelidir.Streamer veya windsock koşu pistinin yan tarafına dikilmelidir.Bunlar pilotun görüş açısında olmalıdır.Koşu yolunda engel bulunmamalı ve çok eğimli olmamalıdır.

-Kontroller:Kalkmadan önce son kontrollerinizi yapmayı ihmal etmeyin.Uçuş sırasında rüzgarın önden gelmesi gerekmektedir.Paraşütün engele takılmayacağından emin olduktan sonra kask takılmalıdır.

Kalkışta en fazla zorlanacağınız koşma kısmıdır.Havalandıktan sonra koşmayı bırakıp harnesse oturmak en sık yapılan hatalardan biridir.Bu hata yaralanmalara ve harnessin zarar görmesine neden olur.

-İniş:Yamaç paraşütü yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de iniştir.Yere 25-30 m kala rüzgar öne alınır ve komut ipleri kullanılmaz.Harnessten çıkılır ve yere 1-2 m kala fren ipleri sonuna kadar çekilir.Bu harekete “Dinamik Stall” denir.Ayak yere değdiği andan itibaren koşmaya başlanır.Koşarken fren ipleri ç