Araç Değer Kaybı Hakkında Bilgi

Araç Değer Kaybı hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda, detaylı olarak izah etmeye çalıştık. Trafik kazaları sonucunda insanların sahip olduğu hakları pek bilmemeleri ciddi maddi kayıplara neden olmaktadır. Ülkemizde günde binlerce hasarlı trafik kazası olmaktadır. Trafik kazaları maddi manevi zararlarının yanı sıra, motorlu araçların ikinci el piyasa değerlerinde de düşüşe neden olmaktadır. Trafik kazası sonrasında hasar görmüş aracın istenilen şekilde onarılmış olması, değer kaybını engellemez.Trafik kaza sonrası, hasar gören araçların değerleri ister istemez düşmektedir. Araç sahibi aracını satmaya kalktığında, onarım görmemiş araç ile hasar görmüş aracının aynı bedelde olmadığını görüp daha düşük fiyata satmak zorunda kalmaktadır.

İşte bu durumdan ötürü oluşan mağduriyeti engellemek amacıyla, trafik kazası sonucunda araçlarda oluşan değer kaybını belirlemek amacıyla uzman sigorta eksperlerimizden ümraniye oto ekspertiz ve trafik kazalarına bağlı tazminat talepleri konusunda uzmanlaşmış avukatlar ile birlikte çalışıyoruz ve bu danışmanlık süresi boyunca herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Araç değer kaybında zaman aşımı kaza tarihinden itibaren 2 yıl olup bu süreç içerisinde uğranılan trafik kazası sonucunda araç değer kaybı alınabilmektedir.

Araç değer kaybı konusunda kara alanında faaliyet gösteren sigorta eksperlerinin önemi büyüktür. Sigortacılık kanuna göre yetkili sigorta eksperi tarafından düzenlenen rapor, sigorta tazminatının ödenmesinde tespit tutanağı hükmünde ve delil niteliğindedir. Ancak eksperler arasında da aynı olay hakkında farklı görüşler oluşabildiğinden bu işin uzmanı tecrübeli kara alanında faaliyet gösteren eksperlerle çalışmaya özen göstermekteyiz.

Araç değer kaybı konusunda piyasada uzman olduğunu iddia ederek dolaşan bir çok oluşumlar görmekteyiz. Her ne konuda olursa olsun bir hak kaybınızın giderilmesi için mücadele verileceği ortamda hakkınızı aradığınız konunun uzmanı hukukçularla yola çıkılması gerekmektedir. Ancak piyasada, hukukçu olmayıp, bu tarz işlerde aracılık hizmetleri yaptığını iddia edenler tarafından dolandırılan kişi sayısı günden güne artmaktadır.

Araç değer kaybı konusunda merak edilen bir husus da uğranılan değer kaybının eksperler tarafından neye göre belirlendiği konusudur. Uzman eksperlerimiz tarafından 10 sayfalık raporlar fatura karşılığında düzenlenmektedir. Fatura ücreti tarafımızdan karşılanmakta olup araç sahibine, çıkan neticeyi bildiriyoruz.

Bu son çıkan raporda, araç değer kaybı tespit edilirken göz önüne alınan durumlar;

Aracın yaşı ve kilometresi
Aracın kaza geçmişi
Araç kaza anı fotoğrafları, onarım bilgileri ve onarım fotoğrafları
Piyasa değeri
Aracın hangi amaçla kullanıldığı

Günümüzde kullanımı bireysel amaçlı olanlar dışında ticari statüde kullanılan araç sayısı da giderek artmaktadır. Firmaların özellikle trafik kazaları sonucunda araç değer kaybı dışında, kazanç kayıpları konusu da önem arz etmektedir. Eğer kazadaki kusur karşı tarafa ait ise, ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden yararlanarak maddi manevi kaybı tazmin etmek mümkündür. Bu konuda da uzman avukatlarımız ücretsiz olarak hizmet verip her türlü kaybınızın giderilmesi için çalışmalar yapmaktadır.

Ölümlü ve yaralamalı kazalar ülkemizde maalesef dünya ortalamasının üzerindedir. Kimsenin başına gelmesini istemediği bu tarz kazalar olduğu takdirde uzman avukatlarımız devreye girip hukuksal süreçleri hızlı bir şekilde başlatıp bu tarz kazalarda mağduriyetin giderilmesi için mücadele vermektedir. Ölümlü kazalarda zaman aşımı 15 yıl olup, yaralamalı kazalarda bu süre 8 yıldır. Unutulmamalı ki, trafik kazasının oluşmasından sonra ne kadar kısa sürede yol alınırsa daha verimli sonuçlar elde edilmektedir.

Trafik kazası sonucunda uğranılan maddi manevi kayıpların giderilmesi için başvurulacak hukuksal yollar da Yargıtay’ın verdiği kararlar da kazazedelerin mağduriyetinin giderilmesi doğrultusundadır. Bu duruma rağmen trafik kazası sonucunda hakkını talep eden araç sahibine, sigorta şirketleri “uzlaşma” adı altında çok düşük fiyatlar teklif etmektedir. Aslında bu olay kişiler üzerinde baskı kurulup “ne koparırsak” mantığıdır. Bu kabul edilemez durum maalesef kazazedelerin bu işin çok uzayacağını düşünüp kabul ettiği bir durumdur.

Alo Kaza Hasar Değerlendirme Çözüm Ortaklığı & Danışmanlık Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. olarak; uzman eksperler ve uzman hukukçularımızla kazazedelerin haklarını korumak, onları kazadan önceki durumlarına döndürebilmek amacıyla mücadele vermekteyiz.