Ceza Avukatlarının Görevleri

Soruşturma; bir suçun işlenmesinin ardından başlayan eyleme denmektedir. Jandarma, Polis ve savcılığın suç işlenmiş olduğuna dair suçlama ile kişilerde savunma hakkı başlamaktadır. Suçlamanın kişinin tarafına yöneltilmesiyle ceza avukatının hukuki yardımından yararlanma hakkı doğabilmektedir. Suçlama yöneltilmeden direk olarak kişinin hürriyetini kısıtlama yönünde herhangi bir işlem durumunda savunma hakkı doğmakta ve ceza hukuku avukatlarından destek alınabilmektedir. Talep etmeniz durumunda jandarma veya polis avukatın katılımı olmadan ifade alamamaktadır.

Kişinin hakkında suç şüphesi varsa ceza hukuku anlamında şüpheli duruma düşmek muhtemeldir. Soruşturma esnasında yani suç isnadının yapılmış olduğu andan bir iddianameyle dava açılması işlemine kadar geçen sürede şüpheli sıfatı devam eder. Ceza avukatı suç isnadının yapılmasından başlar ve şüpheli veya sanığa hukuki yardım yapabilmektedir. Soruşturma veya kovuşturmanın tüm aşamalarında sanığı yada şüpheli kişiyi temsilen ceza avukatı savunma görevini yerine getirebilmektedir.

Elif Çavuşoğlu Bursa Ceza Hukuku Avukatı olarak Bursa’da görev yapmaktadır. Bursa ceza avukatı’na ihtiyacınız olduğunda başarılı bir avukat olan Elif Çavuşoğlu ile irtibata geçebilir ve mahkeme sürecini değerlendirebilirsiniz.

Adli kontrol; ceza yargılamasında sanık veya şüphelinin kontrol altında tutulabilmesi için kabul görmüş tedbire denir. Kişinin özgürlüğünü ve hürriyetini kısıtlayan tutuklamaya ve en ağır ceza yargılamaları için alınmış tedbire de denmektedir. Sanık veya şüphelinin mümkün olduğunca tutuksuz yargılanması gerekir. Ceza kanunun en temel hususlarından biri olan şüpheden sanığın yararlanması ihlal edilmiş sayılabilir. Ceza avukatı Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenmiş ve suç olarak kabul görmüş olayların gerçekleşmesi durumunda bireylerin mahkemede yargılanması halinde şüpheli veya sanığın yanında bulunan ve mahkeme sürecinde gerekli desteği veren, mahkeme sürecini takip eden, ifade ve savunma işlerinde şahısların yanında olan avukata denmektedir.

Hukuk davalarından farklı olan bu süreçte sözlü savunma esas alınmaktadır. Durum bu şekilde olunca da ceza avukatı daha çok sözlü savunma ile müvekkilini savunmaktadır. Ceza avukatının sözlü savunma yapmasından dolayı hakim ve savcının sorduklarına anında cevap vermesi gerekmektedir. Bu nedenle de iyi bir Bursa ceza hukuku avukatı pratik düşünme becerisine sahip olmalıdır. Elif Çavuşoğlu Bursa Ceza Avukatı olarak görev yapan kaliteli bir avukattır. Bursa’da bir ceza avukatına ihtiyacınız olduğunda güvenebileceğiniz profesyonel bir avukattır.