Deri Koltukları Nasıl Boyarız?

Deri koltuk sandalye ve sehpa boyama nasıl yapılır?  Eğer el beceriniz iyi ise evde de mobilya, koltuk ve istediğiniz boyanabilecek eşyalarınızı da  dilediğiniz renklerde boyayabilirsiniz.

Yapmanız gereken şey o kadar  kolay ki. Yalnızca deri değil, suni derileri de boyayabilirsiniz. İlk önce koltuk boyama nasıl yapılır hangi malzemeler gerekir onlara bakalım.

Deri koltuk boyama malzemeleri:

Su bazlı akrilik boyalar
Kadife mat vernik
Rulo fırça

İlk önce boyanızı  güzelce çalkalayın. Plastik bir tabağın içine çok az boya sıkın. Boyanın 1/3 oranında da su ilave edin. Örneğin 3 yemek kaşığı boya ve 1 yemek kaşığı suyu iyice karıştırın. Boya yerlere ve parkelerinize bulaşmasını istemiyorsaınz ya bir gazete yayarak ya da bir örtü ile bunu sağlayabilirsiniz.

Hem yepyeni renklerle deri objelerinizi hem çok uygun fiyatlara kolayca boyama yapabileceksiniz. 1 gün sonra ikinci katı da aynı şekilde boyayın. Eğer koltuğunuz açık renk ise renk 2 katta kapanacaktır. Koyu bir renk koltuğa sahipseniz ve  çok açık renge boyayacaksanız, daha fazla kata ihtiyacınız olacaktır.

Evde suni deri koltuk boyama yaptığınızda, rulo fırçanın erişemediği yerlerin ince kısımlarını ipek uçlu fırça ile yaparsanız daha iyi kapanacaktır. İpek uçlu fırçalar yüzeyde yağ gibi kaydığından kolay boyama yapılır. İpek uçlu fırçaları 24 saat ara ile 2 kat boya yaptıktan sonra vernikleme işlemine hazır hale gelir.

Verniklemeyi koltuğunuzun yeni renginin boyasının koruması, daha güzel görünmesi ve tozlanmaması için gerekiyor.  Aynı şekilde kadife mat vernik ile verniğinizi de yaptıktan sonra deri koltuk renk değiştirme işlemini bitirin. Kadife verniğin dokusu çok daha güzel oluyor.

Bu işlemleri yaptıktan sonra en çok sorulan soru boya çıkar mı? rengi solarmı ? ne kadar dayanır?

Buradaki en önemli unsur doğru tekniği uygulamak ve kaliteli malzeme kullanmaktır. Bu unsurlara dikkat ettikten sonra 1 ay gibi bir zamanda deri objelerinizi biraz koruyabilirseniz, son derece dayanıklı olacaktır..

Beyaz deri koltuğunuz varsa, boyama işlemi de aynı şekilde yapılmaktadır.. Beyaz deri koltuğunuzu istediğiniz renge boyayabileceğiniz gibi başka renkteki koltuğunuzu da beyaz bir görünüme kavuşturabilirsiniz

Deri dahil bütün yüzeyleri boyamak için kullanılan su bazlı akrilik boyalardan kullanabilirsiniz. Surface hybrid (hibrit) boyalar deri boyamak için çok iyi netice vermektedir. Deri boyamak için su bazlı akrilik boyaları internet sitelerinden ve hobi marketlerden rahatlıkla bulabilirsiniz.

Suni deri sandalye ye sahipseniz onları da rahatlıkla boyayabilirsiniz.  Deri sandalyesi boyaması için  de yukarıda belirttiğimiz tekniği ve malzemeleri kullanabilirsiniz. Evde deri sandalye boyama işlemi hem çok zevkli hem de ortaya çıkan sonuçlar çok başarılı olmaktadır. En çok zaman geçirdiğimiz mutfaklarda da böyle güzel bir değişiklik yapmak isterseniz.  mutfak dolaplarını da istediğiniz renklerle kolayca boyayabilirsiniz.