Kış Lastiği Ne Şekilde Depolanır ?

Araçlarımız oldukça kıymetli öyle değil mi hele ki son dönemlerde her aileye düşen araba sayısının da 3 olduğunu söylersek araç kullanımının ne kadar yaygınlaştığını anlayabiliriz. Peki ya araçlarımızda yeteri kadar dikkatli davranıyor muyuz özen gösteriyor muyuz örneğin 1 aydan fazla bir süre boyunca kullanmayacağımız lastiklerimizi nasıl koruyacağımızı biliyor muyuz, Bu yazımızda Kış lastiklerimizi nasıl koruyacağımızdan bahsedeceğiz; Kış lastiklerinizi de aracınızın üzerinde açık havada, dışarıda tutmamalısınız. Çünkü bu şekilde bir kullanım lastiklerinize zarar verecek ve lastiklerinizin performansını minumuma düşürecektir.

Kış lastikleri, açık havada kaldıklarında ve uzun süre kullanılmadıkların da bir ay veya daha fazla kauçuk yapısında değişimler meydana gelmektedir.

Bu nedenle özellikle bir aydan uzun süre için kış lastiklerinin araçtan çıkartılarak daima serin, kuru, temiz ve kapalı bir ortamda depolanmasını önermekteyiz. Böylelikle lastiklerin üzerindeki yük kalkacaktır.

Ayrıca, kış lastiklerinizi sökerken yerlerini not etmenizi de öneriyoruz. Bu şekilde, gelecek kış aylarında lastik rotasyonu yaparken lastiklerinizin yerini düzenli olarak değiştirebilirsiniz.

Lastik aşınmasını engellemek için ise, lastiklerinizi depolamadan önce su ile yıkayıp temizleyip sonrasında kurulayarak saklamaya hazır hale getirmenizi öneriyoruz.

Lastiklerimi nerede saklamalıyım ?
Lastiklerinizin iyi havalandırılan, kuru, ılık, doğrudan güneş ışığı ve kötü hava koşullarından korunan ortamlarda, kimyasal maddeler, eritici maddeler veya hidrokarbonlardan uzak, keskin metal, ağaç vb. maddelerden uzak, herhangi bir ısı kaynağı, alev, akkor haline gelmiş nesne, kıvılcımlara veya elektrik boşalmalarına neden olabilecek maddelerden uzak, ozon meydana getiren herhangi bir kaynaktan uzak transformatörler, elektrik motorları, kaynak cihazları bir şekilde depolanması gerekmektedir.

Lastiklerinizin yüzeylerinin, kauçuğu bozabilecek maddelerden uzak bir şekilde depolandığından emin olunuz. Çünkü depolama boyunca bu maddelere maruz kalan lastikler, tekrar kullanıldıklarına ani arızalara maruz kalabilirler. Eğer tüm bunları sağlayacak imkanınız yoksa büyük lastik firmalarının lastik oteli hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Lastiğinizin patlaması yada değişimi gibi durumlarda kartal lastikçi firmalarından faydalanabilirsiniz.