En İyi Ders Çalışma Yöntemleri

BAŞARILI olmanın yolu çalışmaktan geçer. Kimse yatakta yan gelip yatarak bir şeyleri başaramaz eğer hedeflerimiz varsa bunlar için çalışmalı ve elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Bu hedeflerimizi oluşturan ilk basamak okuldur, bir çoğumuz yazmayı, okumayı ve bilgileri okulda öğrenir. Bütün okullar bilgiyi öğretirken, bu bilgileri kendi dallarına ayırarak öğretirler ve hedeflerinize ulaşabilmeniz için okullarda öğretilen bu dersleri geçmeniz gerekir.

Şimdi size bu dersleri başarıyla tamamlamanız için en iyi çalışma yöntemlerini söyleyeceğim.

1- Aydınlatma: Ders çalışırken en önemli detaylardan birisi aydınlatmadır. Işığın geliş yönü, rengi ve şiddeti önemli detaylardan biridir. Ders çalışırken ışık sol üst taraftan gelmelidir tabi ki buna o kadar dikkat eder misiniz bilemiyorum ancak ışığın geliş yönü gözlerinizin yorulma oranını değiştirecektir. İkincisi ise ışığın şiddetidir. Çok parlak ışık gözlerimizi bozarken çok az ışık gözlerimizi yorar. Üçüncüsü ise ışığın direkt gözümüze gelmemesidir bu hem gözümüzü bozar hem de dikkatimizi dağıtır. Bunun içinde küçük bir masa lambasını tercih edebilirsiniz.

2- Kendinize İpuçları Yaratın: Ders çalışma da önemli bir detay ise kendinize konuyla alakalı ipuçları yaratmaktır. Konuyla ilgili küçük kodlamalar veya kısaltmalar yaparsanız aklınızda daha kalıcı bir hal alacaktır. Hem kolay hatırlayacaksınız hem de yaptığınız kodlamalar yaşamdan, gözümüzle gördüğümüzde hatırlayabileceğimiz kodlamalar ise gerçek yaşamda da karşımıza çıkacaktır.Ama eğer değilse evinizde olan mobilyaların üzerinde notlar yapıştırarak gözünüzün önünde olmasını sağlayabilirsiniz.

3-Çalışma Ortamı: Ders çalışırken bence en önemli faktör  çalışma ortamıdır. Çalışma ortamının en verimli hali, en sade halidir. Ders çalışırken koltuk veya yatak gibi bir şeyin üzerinde çalışmamamız gerekir çünkü bu bizim uykumuzu getirecektir. Bu yüzden sandalye de oturup bir masanın üzerinde çalışmamız en doğru olan yerdir.

Çalıştığımız masanın üzerinde aksesuar olmaması gerekmektedir çünkü bu dikkatimizi dağıtacaktır ve odaklanmamızı zorlaştıracaktır.

4-Materyallerinizi Toplayın: Ders çalışırken ihtiyacınız olabilecek bütün eşyaları yanınızda bulundurun ve ulaşabileceğiniz yerde tutun. Eğer yanınızda bulunmazsa, eşyaları aramak zorunda kalacaksınız ve bu da sizin dikkatinizi oldukça dağıtacaktır.

Bunlar sizin için birkaç yöntem, çalışmak isteyen insan her şekilde çalışır. Yeter ki insan başarmak istesin, kimse kimsenin önünde duramaz. Hedefleri olmayan insan, insan değildir. O yüzden hep hedefleriniz ve planlarınız olsun. Hayatınızın temeli hedefleriniz ve isteklerinizden ibarettir. Ne hedeflerseniz onu yaşarsınız.