Vitiligo Hastalığında Kullanılan Bitkiler

VİTİLİGO hastalığı sinirsel kökenli bir rahatsızlık olduğundan ; Oğul otu, meyan kökü, anason, defne, üzerlik tohumu, karabaş otu vitiligo hastalığında faydalı bitkiler olup rahatlatıcı etkisiyle bilinmektedir.
Bitkilerin yanı sıra yine kişiye özel hazırlanmış bitki özleri damlası mutlaka kullanmakta da fayda vardır… Vitamin desteği olarak saf arı poleni günde 1-2 tatlı kaşığı yiyerek ve Bira mayası içeren malt içecekler de faydalıdır bu hastalıkta… Vitiligo sorunu olan bir çok kişide B12 yada demir eksikliği yada her ikisi birden görülebilmektedir. Yapılan Tahlil sonuçlarında eğer eksiklik görülüyorsa doktor tavsiyesi üzerine demir ve B12 takviyesi alınmalıdır.

Bu hastalıkta Renk hücrelerini uyaran A vitamini, beta karoten içeren havuç, kayısı, şeftali, kavun, karpuz gibi meyvelerin tüketilmesi de tedavinin başarı oranını artırmaktadır. Aşırı çay, kahve, sigara ve alkol kullanımı bu hastalıkların iyileşme süresini uzatmaktadır… O yüzden bu alışkanlıklar mümkün olduğu kadar az kullanılmalıdır… Vitiligo tedavisinde haricin de biberiye, kekik, bergamot gibi bitki yağlarından yapılan kremler de tedaviyi desteklemektedir.