Mutfak Dekorasyonunda Tezgah

Mutfak Kimine göre; Yemek yapmak, yemek yemek, mola verip bir kahve içmek ve bazen bayanların dinlenmek için evlerinde en çok kullandıkları ve bazen sevilen bazen de pes dedirten mekandır. Bundan dolayı da mutfak dizaynı oldukça önemlidir. Çünkü hem temiz gözükmeli hem de şık olmalıdır.

Bazen mutfağımızı yenilemek amacıyla, bazen de eskiyen dolapları ve beyaz eşyaları değiştirmek amacıyla mutfak dekorasyonunda değişik yapmaya gideriz. Tabi ki mutfak dekorasyonunda bu işlem evdeki diğer mekanlar kadar kolay değildir. Çünkü; mutfakta çok fazla detay var normalde bile temizlerken günün çoğunu alır. Bu nedenle her detayla tek tek ilgilenmek gerekiyor.

Mutfak dekorasyonu yapmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gerekenler bir kağıt ve kalem almak ve nerelerde hangi değişikliklerin yapılmasını istediğinizi belirlemek. Yapılma sırasını ve yapılma süreçlerini de göz önünde bulundurarak oluşturduğunuz listede, corian tezgah, mutfak mobilya seçimi renk seçimi eşya modeli ve mutfakta kullanmak istediğiniz renkler ve tonları de belirledikten sonra harekete geçmeye hazırsınız demektir.
Eminim ki sizlerde renklerin insanlar üzerindeki etkisini biliyorsunuzdur.

1.Beyaz Renk
Açık renk boyanmış mutfaklar her zaman mekanı daha ferah ve geniş gösterir. Bu yüzden iç cephe boyanızı beyaz renkten yana kullanırsanız sizin için avantajdır.. Duvarların beyaz tercih edildiği mutfaklarda dolap renkleri yada parke zeminler koyu ton tercih edilmeli özellikle ahşap ve ceviz rengi ile uyumu yakalamanız mümkün olacaktır.

Eğer dolapları beyaz renkte seçmeyi düşünüyorsanız, o zaman duvar ve aksesuarlarda renklendirme yapmaya ihtiyacınız olacak çünkü her yerin bembeyaz olması boğuk ve renksiz hissi verebilir. Duvarlarınıza canlılık vermek için mutfak için un uygun duvar dekorasyonu yağlı boya kanvas tablolar tercih edebilirsiniz. Bu durumda beyaz eşyalarınızı beyaz yerine, gri ya da daha farklı renklerde tercih etmeli ve aksesuar seçiminde yeşil tonları tercih etmelisiniz.

2.Kahverengi
Genellikle her şeye uyum sağlasın diye mutfakta dolaplar kahverengidir. Dekoratörlere göre; Kahverenginin ise, tonlarından olan bildiğimiz klasik çikolata renginden ve akçaağaç renginden çok daha fazla ve farklı tonları vardır. Örneğin; turuncu tonu ağır basan kahverengi mutfak dolapları için yeşil renk, kızıl tonu ağır basan kahverengi mutfak dolapları için ise mavi renk önerilmektedir.

Ancak kahverengi dolapları biranda yeşil veya mavi renklerle bir araya getirmek düşünüldüğü kadar basit değildir Çünkü;. Bu iki renkte de doğru tonlar seçilmezse, dengeli bir görünüm yakalanmaz aksine iç karartıcı ve sıkıcı bir ton elde etmiş olursunuz.

3.Şeftali Rengi
Temiz ve ferah görünmesine rağmen tümüyle şeftalinin pastel tonları kullanıldığında mutfak göze canlı gelemeyecek aksine renksiz gelecektir. İşte bu durum karşısında aksesuarlardan yardım alınmanızı öneririm. Mutfak perdesi, sandalyeler, tezgah, mutfak halısı, aydınlatma gibi materyaller farklı ve daha canlı renklerden seçilmeli ve detaylandırılmalıdır.

4.Yeşil, sarı, turkuaz, turuncu
Daha renkli bir olsun ama beni boğmayacak ferah bir mutfak olsun diyorsanız. Mutfak dekorasyonu sırasında mutfak duvarlarının rengi farklı bir renk olarak belirlenebilir. Yeşil, sarı, turkuaz ve turuncu renklerinin tonlarından faydalanılabilir. Bu renklerin soft renkleri de kullanılabilir daha çarpıcı olacaktır. Eminim mutfağınızda uyumu bozacak bir etki asla yaratmayacaktır Bu renkler dahilinde mutfak dolaplarının beyaz, krem, bej, buzlu kahve tonlarında olması dekorasyonda uç tasarımlara kaymanızı engeller ve dengede bir kombinasyon yaratacaktır.

Sarı ve turuncu gibi enerjisi yüksek bir rengi duvarlarda kullanacaksanız her yeri baştan aşağı bu rengi boyamaktansa mutfağın bir duvarını boyaya bilir ya da mutfak aksesuarlarında duva bu rengi tercih edebilirsiniz. Uçuk tonlarda tercihiniz olacaksa mutfak genelinde kullanmanızda bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Yeşil renk ve tonları da mutfak dolaplarında tercih edilebilir. Kahverengi dolaplar ile birleştirildiğinde oldukça şık bir hava yaratacaktır.

5.Kırmızı ve mor renkler
Renkli duvar ya da aksesuarlar bana yetmez, mutfak dekorasyonu yapınca benim mutfağım kimseninkine benzemesin diyorsanız, çok sıra dışı dolaplar ve buna bağlı uç renkler var. Bu renkleri sosyal medya platformlarında trendsetter aracılığıyla bulabilirsiniz.

Kırmızı ve mor renklerinden yapılmış mutfak dolapları oldukça dikkat çekici ve farklı. Kırmızı, bordo ve mor benzeri modern mutfak dolaplarıyla fark yaratmak mümkün. Burada dikkat edilmesi gereken şey seçmiş olduğunuz dolaplarının göz alıcı rengini dengeleyecek açık renklere tezgahta, duvarlarda, beyaz eşyada ve aksesuarlarda yer vermek olacaktır…