Şık Mutfak Tasarımı

Mutfaklar, her zaman bir evin ruhu olarak anılır. Yiyecek hazırlanması işlevinin çok ötesinde, sosyalleşmek, aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek için kullanılan mekanlardır. Her ne kadar temel özellikleri işlevsellik de olsa kişinin tarzını ve kişiliğini yansıtması ile öne çıkabilmektedir. Bir mutfakta kullanılan mobilya, aksesuar, donanım ve aydınlatma için sonsuz seçenekler vardır. Bunlar hem zevke hem de her bütçeye uygun olanlarını da içinde bulundurmaktadır.

Mutfağına estetik bir görünüm kazandırmak isteyen kişiler, mutfak dolaplarını, duvarlarını, zeminlerini, aydınlatma seçmek için dikkatli ve kullanışlı ürünleri seçmek durumundadır. Mutfak dolabı seçerken, çizilmeyecek, kolay temizlenebilir ve modeli ile gözü yormayacak şekilde olmalıdır. Açık renkte seçilmiş olan mutfak dolaplarını siyah renkte bir corian tezgah ile bütünleştirmek mutfakta şıklığı ve sadeliği yansıtacaktır. Kullanılacak olan ankastre ocak, dolap, fırın, davlumbazın rengini gri kullanabilir ve küçük ev aletlerinde yada aksesuarlarda yeşil tonları kullanılırsa hoş bir görüntü elde edilebilir.

Mutfak zemininde açık renk parke kullanılmalıdır. Kullanılacak parkenin suya dayanıklı ve çizilmeyecek özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü mutfak çoğu zaman yemek yapıldıktan sonra silinir yada buzdolabı arkası temizlenmesi için ara ara çekilmektedir. Bu sebeple çizilme olasılığı ilk karşılaşmak mümkündür.

Yiyecek hazırlanan ve sürekli su kullanımının ve buharın olduğu bir alan olduğu için mutfakta duvarların fayans olmasına gerek yoktur. Modern tasarımcılar çoğu materyali mutfakta kullanılabilecek şekilde uyarlayabilmektedir.