Sedef Hastalığı ve Tedavisi

SEDEF hastalığı cilt hastalıkları (enflamatuar)  içerisinde en sık görülen görülenlerden bir tanesi. Halk arasında korkutucu olarak bilinen sedef hastalığı, tedavisi mümkün olmayan bir cilt hastalık olarak bilinmekte. Kronik bir hastalık olan sedef hastalığı tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hastanın bilmesi gereken sedef hastalığının kronik bir hastalık olduğu ve zaman zaman tekrar edebileceğidir. Bu hastalığın görülme sıklığı yüzde 1-3 arasında değişmektedir. Sedef hastalığını iki faklı yaş grubunda daha sık görülmektedir. Birincisi çocukluk yaş grubu, ikincisi ise 45-55 arası yetişkin yaş grubudur. Çocuk yaşlarda görülen daha çok kronik olan sedeftir. Fakat yetişkin olanlarda ise kronik olup olmadığı belirlenemeyen sedef hastalığıdır.  Hastalığın tedavisi hastanın yaşına, lezyon denilen hastalığın cilt üzerindeki dağılımına ve yerleşimine göre değişmektedir. Krem ve pomat vererek iyileşen hastalarda olduğu gibi ağızdan alınan ilaçlarla da iyileşen hastalar olmakta.

Sedef hastalığının belirtilerini hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir. Genelde olan tipik belirtiler, dizlerde ve dirseklerde, kuyruk sokumu denilen bölgede gümüş renginde, kırmızı zemin üzerine yerleşmiş balık pulu şeklindeki plaklarlardır. Bazı hastalarda ise sadece saçlı deriyi, bazılarında sadece tırnakta belirtileri olabilir fakat hastadan hastaya da bulgular değişebilmektedir.

Sedef hastalığının yaygın olarak görülen 4 çeşidi vardır. Özellikle kabuklarla seyreden klasik bir tipi vardır. Genellikle saçlı deri, dirsek, koltuk altında görülmektedir. Bir diğeri özellikle çocukluk çağında gutat tip denilen,, iltihaplı boğaz enfeksiyonları neticesinde görülen vücutta damla damla kabuklu yaralarla seyreden tipi vardır. Diğer eritrodermik denilen, tüm vücutta kırmızı bir zemin üzerinde soyulma ve kabuklanma ile klasik sedefe benzemeyen bir tipi vardır. Bu ise sedef tedavisinin doğru  yapılmaması neticesi alevlenen bir tiptir. Bir de püstüler denilen kırmızı sedef plaklarının üzerinde yanlış tedavi uygulanması sonucu oluşan küçük iltihaplanmaların, sivilcelerin yerleşmesiyle oluşan bir tiptir. Püstüler tipin tedavisi daha uzun sürmektedir. Bu hastaların özellikle hastaneye yatırılarak, yatarak tedavi uygulanmalı ve  sıkı bir gözetim altında tutulması gerekir