Bursa’dan Bir “Nazım Hikmet RAN”

20 Kasım 1901 yıllında  Selanik’te dünyaya gelen Nazım Hikmet RAN 40 gün için büyük görünmemesi amacıyla 15 Ocak 1902 yılı doğumlu olarak anılmıştır.

3 Haziran 1963′ Yıllarında Moskova’da yaşamını yitiren  Dedesi Mevlevi tarikatından Nazım Paşa Mithat Paşa’nın yakın arkadaşı olup  Babası Hikmet Bey Galatasaray Lisesi mezunu olup Kalem-i Ecnebiye’ye bağlı bir memurdur..

5 Aralık 1940.Yılının Bir Anadolu’da bir bozkır sabahı… Nerede başlayıp nerede bittiği belli olmayan bir rüzgar ve uzayıp giden yolun kıyısında aralıklarla öbekleşmiş ve yarılmaya Karşı Dirençli; Dokusu Sıkı ve sağlam Akasyalar  İle… Akasyalar gibi dirençli, onlarca Yüreğin, onlarca nefesin attığı Çankırı Cezaevi Ve  Nazım Harp Okulu ve Donanma Davaları sonucu davaları Yürütenlerin siyasal tutumları nedeniyle 29 Ağustos 1938’de 28 yıl 4 ay hapis cezası almış ve 1. Veya 2.ceza evinde kaldıktan sonra Çankırı Ceza evine gönderilmiştir.

Sabahın erken saatleriyle birlikte avluda bir hareketlilik başlayan  Çankırı Ceza evin’den  nakil aracı bir iki marş sesinin ardından çalışır ve yanaşır demir kapının önünde  Nazım Hikmet, kendisine verilen rapor gereği kaplıcalı bir kent olan Bursa’ya; bir başka deyişle, duvarları arasında kesintisiz olarak 10. yıl yatacağı Bursa Hapishanesi’nin 506  kilometrelik yolculuğuna o gün başlamıştır.