Çocuk Psikolojisinde Seçimlerin Önemi

Minik bireylerimiz ve hayalleri; ne kadar saf ve temiz. İnsanın tekrar çocuk olası geliyor. Tek ağladıkları şey oyuncaklarına gelen zarar ya da acıkması oluyor. Zaten çocuklar eskisi gibi sokakta; toprakla oynayamaz kirlenemez, topun peşinde koşturamaz hale geldi. Yüksek binalar ve her yerin asfalt olması çocukların özgürlüklerini resmen elinden aldı. Aile olarak onları sosyalleştirmek için; parka, sinemaya, pikniğe, denize vb. yerlere gitmelisiniz ki çocuk gelişim gösterebilsin ve toplumla kaynaşabilsin. Kendi yaşam alanı olan odaları da onlara özgü olsun.

Çocukları isteklerinin karşılanması önemlidir. Ne gerek var? Ne anlar? Demek yerine onun bir birey olduğunu unutmamalı ve kararlarına ve istediklerine saygı duyulmalı. Kendi cinsinin farkına varması için eğitici oyuncakların önemi büyüktür. Odasının dekorasyonu ve dizaynı önemlidir.
Kendi yaşam alanı olan odalarında sevdiği karakterlerle güzel vakit geçirecek ve hayal gücü gelişecektir. Örneğin; oynadıkları oyuncaklar ve izlediği eğitici videolar hepsi birbirinden farklı görünür ve o şekilde algılar. Ne istediğini bilir ve kendini ifade etmeye çalışır.

İmkanlar el verdiği takdirde çocukların istek ve tercihlerine önem verilmedir. Onlar da bu şekilde özgüven oluşacaktır. Örneğin; odasındaki bir mobilyayı seçme hakkı ve tercihi çocuğa bırakılmalıdır. Oda onun kendi yaşam merkezi olacak ve kendisini özgür hissedecektir. Erkek çocukları genelde arabaya düşkün olur ve gittiği mobilyacı da arabalı yatağı tercih etme olasılığı çok yüksektir. Siz onu aldığınızda çocuk mutluluk yaşayacak ve isteklerinin dikkate alındığını görecektir.
Çocuklar önemlidir, mutlu bir nesil yetiştirmek ailenin elindedir. Sağlıklı bir çocukluk yaşamış birey geleceğimizin teminatıdır.